Obično je tu neki manji ili veći trg sa upečatljivim spomenikom, zatim odma, pored nalazi se jedna ili više crkava baroknih i gotskih različitih konfesija, dok trg okružuje niz od starih zgrada sa manje ili više obnovljenim fasadama uz koje se neretko pripija kakav bršljen.
A u centru tog tako davno stvorenog, malog kosmosa njeno je veličanstvo: pijaca.
Kao retko koji grad u zemlji, Novi Sad može se pohvaliti da u najužem jezgru ima tri pijace!
Zbog vibrantne lokacije, verovatno je najposećenija Futoška.
Druga, i sama smeštena na prometnoj lokaciji ali nekako najskrovitija, čak pomalo i skrajnuta je Temerinska.
No titulu “kraljice svih novosadskih pijaca” preko 150 godina, dostojanstveno nosi treća pijaca, ona u samom srcu grada, Riblja!
Žiteljima grada na Dunavu, uglavnom je poznato da je to pijaca, kako se često u raznim člancima navodi “sa najdužom tradicijom u gradu” i da je na početku svoga postojanja (sredina XIX veka) služila isklјučivo za snabdevanje građanstva ribom, po čemu je naziv i dobila.
Ipak sa protokom vremena te razvojem naselja, prerasla je u klasičnu pijacu sa vrlo dobrom ponudom.
Preuređivana je više puta, no “odelo” današnje počela je da “oblači” 2014. godine. Cilj je bio, objašnjavali su nadležni u Tržnici, obnova prodajnih mesta na način da se očuva stari duh pijace, što je (sasvim solidno) i sprovedeno u delo.
Naime, deo pijace ispred betonskih tezgi urađen je u obliku starih vojvođanskih kuća sa dominantnom braon-bordo nijansom.
Tako se simbolično ispoštovala vojvođanska kulturna tradicija ali i vizuelno, ukupni izgled u starom delu grada.
Jednostavno, nije bilo nikakvih “odskakanja”. Novi izgled pijace na 9.000 m2, sasvim se uklopio u pomalo neoromantičarski izgled i duh srednjevropskog grada.
Davno pišući o novosadskim pijacama, jedan pisac opisuje Riblju laskavim rečima: „Onaj koji tu pijacu nije video, osobiti leti, neka ne propusti da izađe na nju. Ona je na Glavnoj ulici, a videćete nešto što nema u celoj Austro-Ugarskoj…” Preterano ili ne, činjenica ona je i dan-danas od ranih, jutarnjih pa sve do kasnih poslepodnevnih časova posećena.
Građanstvo mahom iz okolnih naselja ali i šire, za svoju kupovinu biraju upravo Riblju!
Na samom ulazu u pijacu nalazi se red tezgi sa cvećem, potom sledi deo sa rashladnim vitrinama gde su: najbolji sirevi, kajmak, sveže mleko, mileram.
Nešto dalje je: red voća, red povrća, meso. Za mnoge Novosađane odlazak na Riblju pijacu nije samo stvar obaveze, već deo stila života, gotovo kao neki prijatan ritual, stara dobra navika, jedna od onih malih stvari što ulepša dan.
Jeste, potrošili su novac ali barem znaju na šta! S tim u vezi, tezge se brižljivo obilaze! Laganim tempom.
Pa se zastane i sa koncentracijom dostojnom one koju deca imaju pri rešavanju najtežeg zadatka iz matematike, proizvod se pogleda a ponekad bogami i na licu mesta proba!
Što je sigurno-sigurno je!
Mada ima dosta i onih što uvek pazare samo i isključivo na tezgama robu od dobro poznatih prodavaca. Mnogi građani vole da kažu: „Med kupujem od porodice te i te, uvek! Zeleniš od porodice te i te, dok čvarke ili slaninu samo na tezgi kod mojih paora iz Srema!”
No tek što su marljivi Novosađani probali, pazarili, te se sa njima manje ili više poznatim prodavcem raskusurali, odmah potom su i naleteli na staru poznanicu/ka koju/koga nisu sreli… već koliko dugo? Pa tu se smesta razvije živa konverzacija u stilu: “eee gde si mila moja/gde si Gariša moj, šta ima? A vrlo zgodno, između tezgi ima dovoljno mesta.
Ostalim kupcima što prolaze, niko ne smeta i ne remeti njihovu koncentraciju i mir, jer za razliku od Futoške pa i Limanske gde su svi nekako nabijeni, na Ribljoj ima mesta za sve.
Da. Ima mesta za sve. I po danu. I po noći, pošto Riblja pijaca živi i noću…
Tokom većeg dela godine, u satima večernjim tu se organizuju ‘iventi’: Noć muzeja-Urbanluk, Ukusi tradicije, Novosadske priče, i verovatno najpopularniji Novosadski noćni bazar, ali i druge manifestacije.
Mimo tih oficijalnih događaja, mnoštvo uveče dolaze radi druženja. Jer u njenoj najbližoj okolini, skoro u sastavu same pijace su kafane, pravi mali vojvođanski bircuzi gde svraćaju mahom stariji. Opet i mlađi su pronašli svoju nišu ovde, kada padne mrak.
Za njih, Riblja pijaca posebno je mesto.
Naime, otkako je progresivniji, alternativniji deo omladine prognan sa najlepšeg novosadskog trga, Trga Katoličke porte, oni su novo mesto za okupljanje pronašli baš na slobodnim tezgama Riblje pijace!
Ako je za starije tokom dana, Riblja pijaca mesto kupovine, za mlađe ona noću postaje prostor slobode! Sede, piju pivo, slušajući tiho dobru muziku iz obližnjeg kafića ili sa telefona, te odrastaju na jedan opušten način, daleko od zaglušljujuće buke folkoteka i diskoteka.
Možda bi neki cinici tradicionalnijih pogleda na život i ljude rekli: „Pa bolje bi im bilo da idu u klubove i slušaju folk, no što slušaju drekavce i nose crnu odeću večito…” Ali mlađi, buntovni ljudi za takve poglede ne mare i teraju po svom, uživajući u novosadskoj noći zaštićeni podno krovova Riblje pijace. Ali koliko još dugo? Koliko će staro i mlado, tradicionalno i alternativno, na Ribljoj pijaci da uživa na njima svojstven način?
Pre nekog vremena gradom na Dunavu podno Tvrđave, se proširila vest koja je dotakla srcad mnogih, kao retko koja. O čemu se zapravo radi?
Riblјa pijaca nalazi se na privlačnoj lokaciji, između obale Dunava sa jedne i najužeg gradskog jezgra sa druge strane.
Istovremeno, u gradu a osobito u centru, godinama postoji veliki problem oko parkiranja zbog nedostatka parking mesta.
Jedan od načina da se problem ublaži, jeste izgradnja tkz. podzemnih garaža.
Trenutno se u centru grade dve, a rečeno je da će biti i treća.
Ta treća trebala bi da bude ispod Trga republike.
„Dobro, neka tako bude. Napravi se garaža i pijaca se vrati na svoje staro mesto, jel da?” Pomislio bi možda neki posetilac Novog Sada. Ali budući da su Novosađani spram vlasti generalno nepoverljivi, odmah se kod njih pojavio crv sumnje: da li će omiljena pijaca biti vraćena? Ako i bude, kako će ta nova tačno da izgleda?
Činjenica, Novi Sad se konstantno menja dok svaka vlast ima neku svoju viziju grada, međutim ta vizija nije nužno i ono što većina građana želi. Stoga su u bližoj prošlosti, pojedine odluke donosilaca odluka, umele itekako da rasrde puk te da izazovu pravu buru negodovanja, pa i proteste na ulicama.
Za ljubitelje i poštovaoce urbane tradicije starog Novog Sada, dileme nema: treba oprezan biti. Jer evo šta je napravljeno u širem centru Beograda od nekada divne Palilulske pijace!
Heej, pa ono tamo novoizgrađeno više podseća na kakav rogopadni tržni centar no na ljupku pijacu! Ili šta li se sprema na mestu gde je još uvek pijaca Bajloni? Da li nešto slično čeka i famoznih 9.000 m2 u centru Novog Sada, gde je još uvek na otvorenom Riblja pijaca? Ili da li će ta nova pijaca biti natkrivena nekom “savremenom” skalamerijom, megastrukturom, koja bi možda bila dobra za pijacu u nekom po arhitekturi modernom delu grada ali u srcu starog jezgra, molim vas, na šta bi to ličilo? Razmišljaju naglas, manje-vise u tom stilu, zabrinuti Novosađani.
„Ta ljubim vas, šta koji očin dramite!” ponekad bi prokomentarisali neki drugi sugrađani i rukom odmahnuli. „Uostalom vreme pijaca je prošlo, kad je danas svaki tržni centar bolje snabdeven od pijace… Pritom cene pojedinih proizvoda više su na pijacama, negoli u velikim marketima. I da se ne lažemo, ni pijace nisu što su nekad bile. Svega dvoje, troje proizvođača dolazi, dok su ostali nakupci!” Izričiti su oni.
Ali u svakom gradu, u njegovom centralnom delu, i pored modernih marketa, pijaca postoji! Građani ne samo da od proizvoda kupljenih na pijaci imaju konkretnu korist za svoje domaćinstvo, već su te pijace vremenom postale pravi simboli gradova, podjednako kao maltene i neki spomenici kulture ili velelepne građevine! Šetajući između tezgi, možete na najbolji način da osetite pravu atmosferu mesta, ritam i puls grada. Pogledajte pijacu u Barseloni, La Boqueria! Pijaca se nalazi u centralnom delu ulice La Rambla i ima dugu, zanimljivu istoriju, baš poput naše Riblje. Samo što su se na katalonskoj nekada prodavale svinje! Imamo dobre primere i iz najbliže okoline: Plečnikova tržnica u Ljubljani, tržnica Dolac u Zagrebu, Zeleni Venac u Beogradu, i mnoge, mnoge druge.
Prema nezvaničnim informacijama, radovi na trećoj gradskoj garaži mogli bi da počnu do kraja godine, što bi značilo da će uskoro doći do zatvaranja Riblje pijace. Građanski pokret Bravo! poziva javnost da pažljivo prati dalje poteze gradske vlasti, da se u ovaj ali i druge, slične procese maksimalno uključi, jer jedan je Novi Sad, jedna je Riblja pijaca. U našem gradu, nema joj ravne!