ZAHTEVAMO od nadležnih institucija da preuzmu odgovornost za sve propuste!

femicid, prava žena
S obzirom na neadekvatnu reakciju institucija na prijavu nasilja, otvara se pitanje: Da li ohrabrivanjem žena da prijavljuju nasilje dodatno izlažemo žene i devojke riziku i opasnosti?

Danas se sećamo svih žena ubijenih od strane muškaraca.

Iako žene danas prijavljuju nasilje više nego ranije, jer su bolje informisane o zakonskim okvirima i razumeju svoja prava, stopa nasilja i femicida ne opada.

Uloga institucija

Premda imamo dovoljno dobar zakonski okvir, jasno je (sudeći po broju femicida) da su institucije te koje su zakazale. 

Za propuste institucija do sada niko nije preuzeo odgovornost. 

S obzirom na neadekvatnu reakciju institucija na prijavu nasilja, otvara se pitanje da li ohrabrivanjem žena da prijavljuju nasilje dodatno izlažemo žene i devojke riziku i opasnosti.

Tokom 2021. godine ubijeno je 20 žena.

Tokom 2022. godine ubijeno je 25 žena i jedna devojčica.

U samo prvih pet meseci 2023. godine ubijeno je 16 žena i 11 devojčica, računajući 9 devojčica ubijenih u masovnim ubistvima koja su se desila 3. i 4. maja ove godine.

Dakle, do maja 2023. godine ubijeno je ukupno 27 žena i devojčica.

Institucije nije briga, ali nas jeste!

Institucije već sedam godina odbijaju da uspostave nadzorno telo za praćenje femicida (ubistvo žene motivisano mržnjom prema njenom polu), uprkos preporuci UN-a i zahtevu mreže ženskih organizacija koje se bave prevencijom muškog nasilja.

Građanski pokret Bravo! zalaže se za uvođenje femicida kao krivičnog dela, jer tužioci ne prepoznaju svako ubistvo žene kao teško ubistvo motivisano mržnjom prema ženskom polu.

Građanski pokret Bravo! zalaže se za to da sud više ne uzima u obzir kao olakšavajuće okolnosti to da su počinioci porodični ljudi, ili cenjeni u svojoj sredini, ili to što pate od nekih bolesti poput dijabetesa ili povišenog krvnog pritiska.

Rezultat povećanog broja femicida i kontinuiranog propusta rada nadležnih institucija je činjenica da žene u Srbiji ponovo gube poverenje da će ih te institucije zaštititi. Na ovaj način upadamo u začarani krug nasilja, krug iz kojeg nema izlaza.

Prevencija nasilja

Za prevenciju nasilja nam nisu dovoljne ženske organizacije koje se bave ovim pitanjima, niti one koje pružaju pomoć kada do nasilja već dođe, kao ni insistiranje na boljoj primeni propisa u cilju zaštite i poboljšanje kvaliteta života žena i devojčica.

Potrebno je da se prevencija implementira kroz obrazovni sistem, uz dodatne programe edukacije, od osnovnoškolskog uzrasta do fakulteta, kao i kroz izmene obrazovnih politika.

Obrazovne ustanove

Nužno je da svaka obrazovna institucija, kao i svaka škola koja pruža oblik neformalnog obrazovanja, ima etički kodeks koji bi prevenirao bilo kakvo zlostavljanje, nasilje ili uznemiravanje, i kako bi one bile bezbedno mesto za sve. Tako bi devojčice i devojke uvek nedvosmisleno znale kome mogu da se obrate, umesto da ćute i trpe, ili da se same poveravaju jedna drugoj i promišljaju svoje mehanizme zaštite.

Pozicije moći

Nužno je da oni koji se nalaze na pozicijama moći prestanu da ih zloupotrebljavaju, a do toga se stiže pravovremenim i neselektivnim procesuiranjem i kažnjavanjem počinilaca. Dakle, bez obzira na njihovu popularnost ili stečeni kredibilitet. 

Dan sećanja na žene žrtve nasilja

Odlukom Vlade Republike Srbije, 18. maj se obeležava kao nacionalni Dan sećanja na žene žrtve nasilja, u znak sećanja na 18. maj 2015. godine, kada je za samo tri dana u porodičnom nasilju u Srbiji ubijeno sedam žena.

Na sledećem linku nalaze se kontakti za prijavu nasilja u svim mestima u Srbiiji.

SG RR Bravo!

Podeli ovaj članak

Povezani članci

ODBORNICI

Danas smo i zvanično dobili predstavnike u Skupštini grada Novog Sada, Petar Holik i Miran Pogačar. U imenu naše organizacije, osim borbe i

Čitaj dalje