Savremena novosadska kultura je pluralna, multikulturalna, kosmopolitska, otvorena sredina. Samim tim, Novi Sad je sedište značajnih kulturnih institucija. Neke od njih su: Matica srpska, Galerija Matice srpske, Srpsko narodno pozorište, Muzej grada Novog Sada i Muzej savremene umetnosti Vojvodine. U našem gradu se održavaju i značajne kulturne manifestacije. Neke od njih su: Sterijino pozorje, Novosadske muzičke svečanosti, Zmajeve dečje igre, Novosadski džez festival, Festival uličnih svirača, Autonomni festival žena i Festival Uhvati film.
Novi Sad — umetnost i kultura
Oduvek je Novi Sad važio kao grad alternativne umetnosti, ali i kvalitetnog mejnstrima. Novi Sad nikada nije oskudevao u stvaralaštvu i kreativnim potencijalima. Dugogodišnjim delovanjem na sceni i samim iskustvom umetnika i umetnica uočene su brojne manjkavosti kulturnih politika.
Građanski pokret Bravo! želi da kulturne i obrazovne sadržaje čini dostupnim najširem krugu građana i građanki Novog Sada. Želimo da umetnike i umetnice, radnike i radnice u kulturi i obrazovanju i njihova udruženja uključujemo u kreiranje i sprovođenje politika i programa u ovim oblastima. vSve ovo uvek vodeći se načelima izvrsnosti, dostupnosti i transparentnosti. Novac za programe i projekte, kao i infrastruktura u kulturi moraju biti dostupni stvaraocima sa nezavisne kulturne scene.
Kulturna politika grada
Osnova nove kulturne politike treba da bude participativno odlučivanje o svim bitnim pitanjima. Ovo počinje od ulaganja u infrastrukturu, rukovođenja kulturnim institucijama, pa sve do konkursa preko kojih se novac iz gradskog budžeta dodeljuju za određene projekte.
Podsticaćemo stalni dijalog između ljudi u resorima zaduženim za oblast kultura i obrazovanje, stvaralaca sa nezavisne kulturne scene, kulturnih radnika i samih građana zainteresovanih za participaciju u kreiranju kulturnih politika. Prekinućemo dosadašnju praksu netransparentnosti gradskih konkursa, a podnosioci projekata će imati priliku da ih obrazlažu pred nezavisnom komisijom.
Kultura = decentralizacija
Insistiraćemo na decentralizaciji kulturnih sadržaja. Radižemo na izmeštanju kulturnih dešavanja u sve delove Novog Sada i u prigradska naselja. Za razliku od dosadašnje politike izgradnje kulturnih stanica od gore, osluškivaćemo potrebe građana koji žive u različitim kvartovima. Podsticaćemo ih da na kreativan način uz manja ulaganja, ali veću inventivnost oživljavaju određene prostore pretvarajući ih u male, alternativne kulturne centre. Kultura i umetnost nisu kvadratni metri koji zvrlje prazni, nego ideje, oaze kreativnosti i duha.
Pristupačnost različitim grupama stanovnika
Kulturne institucije u arhitektonskom smislu moraju biti pristupačne za različite grupe stanovnika. Tu spadaju osobe sa invaliditetom, tj. korisnici/e invalidskih kolica, hodalica, štaka i belog štapa. Takođe, tu spadaju i korisnici slušnog aparata i/ili drugih pomagala, kao i mala deca, roditelji sa malom decom, trudnice, osobe sa povećanom telesnom masom, starije osobe, osobe sa privremenim oštećenjima i sl. One se suočavaju sa brojnim poteškoćama prilikom svog kretanja i/ili komunikacije. Nedopustivo je da Muzej savremene umetnosti, Biblioteka Matice srpske, bioskop Arena i druge kulturne institucije budu nedostupne građanima Novog Sada kao što je to slučaj sada. Pristupačnost će biti jedan od prioriteta građanskog pokreta Bravo!. Pored toga, različitim inkluzivnim projektima, akcijama, programima podsticaćemo da i alternativni klubovi, knjižare i omladinski centri postanu pristupačni za sve.