Novi Sad – humano mesto za život?

novi-sad-humano-mesto-za-zivot
Minulih godina bili smo svedoci više građanskih protesta kojima su se Novosađani i Novosađanke usprotivili nakaradnoj praksi gradskih urbanista i graditelja. Da li se išta promenilo?

Iako od davnina bogat stanovništvom, kao posledica geopolitičkog položaja, Novi Sad je relativno mali i mlad grad. Novi Sad je u nekim ratnim ili revolucionarnim vremenima više puta rušen bombama i spaljivan požarima. Ipak, uvek je uspevao da se iznova podigne iz pepela. Do bezmalo današnjih dana očuva bogato arhitektonsko i kulturno nasleđe vredno zaštite i pažnje. Njegovi građani su ga u periodima mira i prosperiteta obnavljali, iznova gradili i, kao svi dobri domaćini, čuvali. Sve do savremenih dana. Novi Sad je među ljudima uvek bio poznat kao humano mesto za život.

Da li je humano da se vekovima čuvana arhitektura i kultura Novog Sada ruši?

Da li je to želja njegovih građana?

U proteklim decenijama bili smo svedoci brojnih slučajeva ukidanja zaštite sa mnogih gradskih spomenika kulture. Nakon toga je sledilo njihovo rušenje. Po pravilu su nestajali u oblacima prašine, a iz dana u dan zaštićena prostorno-kulturna i istorijska celina grada postajala je sve manja. Jedna činjenica je sigurna, a to je da brisanje istorije grada u arhitektonskom smislu nije želja njegovih građana.

Minulih godina bili smo svedoci više građanskih protesta kojima su se Novosađani i Novosađanke usprotivili nakaradnoj praksi gradskih urbanista i graditelja. Među ovim događajima treba pomenuti protest protiv rušenja zgrade Komunalne banke. Takođe, to je bio protest protiv izgradnje zgrade koja je nikla na njenom mestu, te zatim, vrlo brzo, dobila i pogrdan naziv.  Videli smo da su u brizi za svoj grad građani prikupili preko 13000 potpisanih primedbi na Generalni urbanistički plan Novog Sada do 2030. Po broju prikupljenih potpisa, ni malo ne zaostaje peticija sa Novog naselja, kao ni ona za očuvanje Ribarca, Dunavca i Šodroša, kao i Telepa. Građani su pratili brojne javne rasprave koje su prethodile izmenama urbanističkih planova. Time su jasno stavili do znanja da žele da sačuvaju kulturno nasleđe preuzeto od prethodnih generacija. Pokazali su da žele da sačuvaju humani profil grada koji omogućava dostojanstven način življenja. Građani žele humano mesto za život.

Urbanistički i investitorski kriminal

Međutim, stvarnost nam kazuje da su građani trenutno samo puki posmatrači megalomanske investitorske gradnje. Ta gradnja nam narušava kulturno-istorijski i socijalno-urbanistički pečat našeg grada. Ne libi se da pritom krši zakone i brojna podzakonska akta, te time doprinosi sveukupnom urušavanju kvaliteta stanovanja i, na kraju krajeva, života stanovništva. To definitivno nije humano.

Ne damo Novi Sad!

Ovaj građanski pokret namerava da beskompromisno nastavi borbu za očuvanje kulturno-istorijskog nasleđa i celine grada koji već vekovima slovi za humano mesto za život. Razvoj grada mora biti usmeren u pravcu koji više neće narušavati kvalitet življenja njegovih građana. To podrazumeva i puno poštovanje zakona i podzakonskih akata koji uređuju ovu oblast.

Da bi se ovo ostvarilo, građanski pokret Bravo! insistiraće na punom učešću građana u procesu donošenja gradskih urbanističkih planova. To je osnovni uslov za povratak epiteta „lep grad“, narušenog prethodnih nekoliko decenija.

Podeli ovaj članak

Povezani članci

ODBORNICI

Danas smo i zvanično dobili predstavnike u Skupštini grada Novog Sada, Petar Holik i Miran Pogačar. U imenu naše organizacije, osim borbe i

Čitaj dalje