Mnogi će nedelje sada provesti na oporavku, a sve je moglo da bude izbegnuto da su se gradske službe potrudile ne samo da očiste ulice, nego i da nateraju neodgovorne da uklone led ispred svojih objekata. Ovaj nemar će tako novosadske poreske obveznike narednih meseci koštati milione dinara jer svaki pad donosi poravnanje van suda i do 100.000 dinara, a ako bude tužbi, i više sa kamatama.
Samo u 2022. godini Novi Sad je imao oko 2.650 tužbi za upade u rupe i slivnike, odnosno padove na ledu, od kojih se gotovo 1.500 završilo vansudskim poravnanjima na osnovu kojih je iz budžeta isplaćeno oko 90 miliona dinara. Već sada je jasno da će njih stotine koji su sada povređeni na ulicama podnositi tužbe, tako da će i budžet za 2024. godinu biti olakšan za milione dinara zbog padova na ledu.
Prema zakonskim propisima, ukoliko neko pretrpi povredu zbog pada na ledu, upadne u rupu ili slično, poželjno je da obezbedi svedoke i javi se lekaru koji će konstatovati povrede i način na koji je do povreda došlo. Sa ovom dokumentacijom građanin se može javiti advokatu radi pokretanja postupka za naknadu štete. U dogovoru sa pravnim zastupnikom može se ići na tužbu, koja dugoročno donosi veću naknadu (preko 100.000 dinara, zavisno od stepena povreda i drugih okolnosti), ali se čeka duže, dok se – ako se ide na mirno rešavanje sporova za naknadu štete sa Gradom – dobije od 60.000 do 80.000 dinara za nekoliko meseci.
Grad upravo višestruko koštaju ovakvi izdaci gde, kad ne platite na ćupriji, dakle, kada nemate dovoljno radnika koji bi uspeli da očiste veći deo Novog Sada, platite na mostu, odnosno višestruko više, i još građani zadobiju povrede zbog vašeg nemara.