Svetski dan sterilizacije/kastracije obeležava se svake godine, svakog četvrtog utorka u februaru, iako je ceo mesec namenjen podizanju svesti o važnosti ovog pitanja.
Prednosti kastracije/sterilizacije
Kastracija/sterilizacija svake jedinke, bilo da je kućni ljubimac ili napuštena životinja, znači na stotine manje onih kojima će biti potrebno zbrinjavanje, jer bez čoveka one nemaju mogućnost da prožive kvalitetan život kakav zaslužuju. To je jedini humani način rešavanja problema velike populacije napuštenih pasa i mačaka širom sveta, i znači manje neželjenih, namučenih i napuštenih.
Osim sprečavanja napuštanja, prednosti su psihičko i fizičko zdravlje životinje i sprečavanje širenja raznih bolesti, zbog čega veterinari ovaj rutinski zahvat smatraju sastavnim delom odgovornog vlasništva. Ako oko nečega postoji konsenzus među udruženjima za zaštitu životinja, to je upravo oko ovog pitanja i neophodnosti ovakvog delovanja.
Kastracija/sterilizacija omogućava životinji duži životni vek, usled prevencije nastanka bolesti kao što su prolapsi, sepse, tumor dojki i materice, rak prostate i testisa. Kastracija je brza procedura, i nosi sa sobom manje potencijalnih komplikacija nego sterilizacija.
Zdravstvene prednosti kastracije/sterilizacije sa aspekta psihičkog zdravlja su smanjeno agresivno ponašanje, umanjena potreba za bežanjem i prevencija depresije, pa samim tim i lakši suživot sa ljudima.
ZAKON O DOBROBITI ŽIVOTINJA (Službeni glasnik RS”, br. 41/2009)
Član 55, koji se odnosi na prava i obaveze, u delu o kućnim ljubimcima, navodi:
„Vlasnik, odnosno držalac kućnih ljubimaca, dužan je da spreči rađanje neželjenih kućnih ljubimaca, i to onemogućavanjem kontakta mužjaka i ženke i primenom kontracepcije, kastracije i sterilizacijom ženke.”
Zakon o dobrobiti životinja još predviđa:
A) Odgovorno vlasništvo — redovno vakcinisanje i čipovanje ljubimaca, kažnjavanje vlasnika za napuštanje ljubimaca ili odsustvo adekvatne brige.
B) Registrovane odgajivačnice — kontrolisanu reprodukciju, i sva legla evidentirana u Kinološkom savezu Srbije. Dakle, bez kućnih legala i bez trgovine ljubimcima, sem preko registrovanih odgajivačnica.
Neke procene govore da:
Jedna mačka i njeno potomstvo za sedam godina na svet mogu da donesu čak 420 000 mačića.
Ženka psa i njeno potomstvo za sedam godina na svet mogu da donesu čak 67 000 kučića.
Ako uzmemo u obzir da neće svi preživeti, možemo da imamo i ovakvu statistiku:
Ukoliko imamo jedan par mačaka, nesterilisanu ženku i nekastriranog mužjaka, i njihovi mačići iz prvog okota proizvedu dva okota godišnje, i ako u proseku preživi 2,8 mačeta po okotu, te prve godine nastaće 12 novih mačaka. Druge godine 67, treće 376, četvrte 2107… (Preuzeto sa „Mačkarenje”)
Iskustva naših članica
Maja iz tima za dobrobit životinja:
„Kada sam pre 15 godina usvojila svog psa, nije bilo priče o sterilizaciji/kastraciji. S obzirom na to da se nikad nije pario, nisam ni razmišljala o tome. Kada je u svojoj 12. godini dobio tumor testisa, srećom benigni, i kada sam morala da ga kastriram, tek tada sam od veterinara saznala da svaki nekastrirani mužjak najverovatnije će, pre ili kasnije, dobiti tumor testisa ili prostate. Sterilizacija/kastracija spašava živote.”
Zorica iz tima za dobrobit životinja:
„Naša kuja je pre sedam godina dobila tumor materice (imala je 11 godina) koji se proširio, te smo je morali uspavati. Na Telepu u tih 11 godina njenog života, veterinar je svake godine dolazio: pregled, vakcinacija… a ni reči nije bilo o sterilizaciji. U dvorištu od šest ari je boravila, nije izvođena jer se plašila prometne ulice, nije bila u kontaktu sa drugim psima, nije se parila.
Da sam tada znala ono što sada znam, poživela bi još koju godinu. Zbog toba sam svo troje udomljenih (dva psa i mačka) po udomljenju na vreme kastrirala.”
Besplatna sterilizacija i kastracija
Besplatnu sterilizaciju i kastraciju za napuštene životinje, koje nisu čipovane a nalaze se u vašem okruženju, možete obaviti pri ambulantama JKP Zoohigijena i Veterina Novi Sad, u ambulantama na Futoškom putu i u Šangaju. Ukoliko životinju vratite na lokaciju kasnije, svejedno ste dali svoj doprinos smanjenju populacije a ona će biti čipovana na grad Novi Sad.
Možete to uraditi i ukoliko želite da životinju naknadno usvojite i čipujete na svoje ime. Raspitajte se kod svog veterinara o prednostima kastracije i sterilizacije, i o tome da li u ovom mesecu ili danu omogućavaju popuste na ovakve procedure kao što to rade veterinari širom sveta.
Borimo se za bolju budućnost
Nadamo se budućnosti u kojoj će odgovorno vlasništvo biti jedino moguće vlasništvo. Nadamo se da nećemo više gledati prizore bolesnih i odbačenih životinja, mačića bez oka, štenaca po kutijama, pregažene, ugušene po kesama i kontejnerima, i slične užase s kojima se suočavaju životinje ostavljene na milost i nemilost ovom svetu, a da onda mi, kao lokalna zajednica, na ovaj ili onaj način, rešavamo i plaćamo njihovo zbrinjavanje.
I kao što bi rekle naše komšije iz udruženja “Prijatelji životinja” iz Hrvatske: Kastriraj, ne filozofiraj!